Wybór projektu a koszt budowy domu.

Budowa domu to marzenie większości ludzi. Jest to jednak ogromny koszt, często budowa domu wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu na kilkadziesiąt lat. W związku z tym warto zadbać, aby nasz wymarzony domek nie tylko był wygodny i funkcjonalny, ale także jak najtańszy w budowie.
O ile nie warto oszczędzać na materiałach, ponieważ szybko może się okazać, że gorsze produkty, z jakich zostanie wybudowana nieruchomość to późniejsze problemy z budynkiem. Odpadający tynk, nierówne kafelki to niewielkie problemy w porównaniu z tym, że mogą pękać mury budynku. Dlatego bardzo istotne jest o materiały najwyższej, jakości.
Oczywiście można zmniejszyć koszty budowy nieruchomości już na samym początku. Odpowiednio dobrany projekt domu pozwoli zmniejszyć wydatki o kilkanaście a nawet czasami o kilkadziesiąt procent.
Przed wyborem projektu domu należy dokładnie przeanalizować swoje potrzeby obecne oraz takie, które będą w przyszłości. Jeżeli planujemy dzieci to trzeba to uwzględnić przy wybieraniu projektu domu, aby nasz budynek nie był za mały dla większej rodziny.
Ważne jest rozmieszczenie pomieszczeń. Musimy też ustalić czy potrzebujemy poddasza użytkowego, piwnicy oraz garażu. Jeżeli nie jest to konieczne to znacznie obniżymy koszt budowy domu. Decyzja jednak musi być naprawdę przemyślana, ponieważ o ile garaż uda się dobudować w późniejszym czasie to o piwnicy możemy zapomnieć. Zamiast garażu może warto pomyśleć o postawieniu wiaty, która jest dużo tańsza niż garaż murowany. W późniejszym czasie nie będziemy również ogrzewali dodatkowego pomieszczenia.
Rezygnacja z dużych okien, wymyślnych balkonów czy wykuszy to kolejne zaoszczędzone pieniądze. Dom powinien mieć prostą konstrukcję o nieskomplikowanej prostokątnej bryle. Budynek z wielospadowym dachem to dużo droższy koszt budowy, dlatego przy wyborze projektu ważne, aby dach był dwuspadowy.
Wybór projektu ma ogromny wpływ na dalsze koszty związane z budową nieruchomości. Dobrze dobrany i przemyślany będzie nam długo służył. Czasami warto zrezygnować z niektórych ozdobnych mało funkcjonalnych elementów na rzecz lepszego wyposażenia wnętrza.

Dodaj komentarzSzukaj

Kalendarz

  Wrzesień 2018
  P W Ś C P S N
  « Lis    
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930

Budownictwo

  Swego czasu w Polsce niezwykle trudno było znaleźć firmę budowlaną lub remontową, która jednocześnie nie ogłaszałaby się jako firma rodzinna, działająca od pokoleń i tym samym gwarantująca jednolitą jakość usług. Dzisiaj sytuacja ta się właściwie nie zmienia – tyle że firmy przestają być już w pełni rodzinne, za to wypełnione znajomymi znajomych i przyjaciółmi przyjaciół, szukającymi pracy po znajomości. Nie zmienia to jednak faktu, że budownictwo wciąż pozostaje w naszym kraju branżą kojarzoną z typową rodzinną tradycją. Wiele ogromnych, ogólnopolskich spółek budowlano-remontowych zaczynało właśnie od bycia małymi, rodzinnymi firmami działającymi wyłącznie na lokalnym rynku. Rosnące zapotrzebowanie na usługi budowlane sprawiło zaś, że firmy takie zaczęły pozyskiwać klientów z zewnątrz, spoza miast i regionów, w której do tej pory funkcjonowały.
  Z czasem zakres działalności rodzinnych firm również się zmieniał: zajmowały się dodatkowo remontowaniem domów, wymianą przeróżnych instalacji czy doradztwem w zakresie aranżacji, a coraz częściej ich domeną było również wykańczanie wnętrz. Rodzinne firmy szybko pięły się w górę budowlanego rynku głównie za sprawą swojej ogromnej dyspozycyjności – imały się każdych prac i każdych zleceń, aby tylko zaistnieć wśród rosnącej i pojawiającej się z każdej strony konkurencji. Współczesna architektura budowlana znacznie ukróciła jednak możliwości małym firmom, które nie tylko nie mają wystarczających środków na realizację niektórych projektów, ale nie posiadają również odpowiedniego zaplecza technicznego i technologicznego. Nowoczesne przemiany w budownictwie sprawiły, że firmy rodzinne ponownie zmuszone zostały do powrotu na swój regionalny i lokalny rynek i świadczenie swoich usług wyłącznie w ograniczonym zakresie. Taka sytuacja w żaden sposób nie pomaga w rozwoju rodzinnej firmy budowlanej. Wręcz przeciwnie, znacznie ją hamuje, a w wielu przypadkach nawet cofa, co z kolei okazuje się poważnym ciosem dla całego rynku nieruchomości, na którym wymiera konkurencja i który staje się coraz bardziej zmonopolizowany przez największe spółki developerskie.