Studiowanie budownictwa

Jest wiele kierunków technicznych, które praktycznie gwarantują, że w przyszłości znajdzie się dobrą pracę. Jednym z takich jest budownictwo. Budownictwo jest chyba najpopularniejszym w Polsce kierunkiem technicznym, wybieranym przez wielu młodych mężczyzn. Na szczęście, dzięki licznym inicjatywom i akcjom wielu uczelni, również i kobiety zaczęły się decydować na wybranie właśnie budownictwa. Jest to bardzo dobra inwestycja we własną przyszłość. Kierunek ten kształci przede wszystkim w zakresie wiedzy o wyrobach budowlanych, materiałach budowlanych, rodzajach i typach budowli. Uczy się na nim nie tylko wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim praktycznej, jak budować prawidłowo funkcjonalne budynki. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to kierunek przeznaczony dla humanistów. Również osoby uważany za ścisłowców, muszą poświęcić dużo czasu, by podołać tym trudnym studiom i osiągnąć sukces.

Na studiach przedmioty realizowane w programie to przede wszystkim matematyka, chemia, fizyka, geodezja, budowa maszyn i mechanika ogólna, wytrzymałość materiałów, inżynieria wodnomelioracyjna, konstrukcje żelbetonowe i wiele innych. Poruszane są również kwestie prawne, zwłaszcza prawo administracyjne i prawo budowlane. Lista specjalizacji z budownictwa również jest bardzo szeroka zaczyna się od inżynierii lądowej, przez budowlaną, aż po inżynierię lotniczą. Studia to wiele godzin spędzonych na przyswajaniu wiedzy teoretycznej, rysunkach technicznych i programowaniu w specjalistycznych programach przeznaczonych właśnie dla przyszłych inżynierów i magistrów budownictwa. Kierunek ten studiować można na wielu polskich uczelniach, zwłaszcza na politechnikach. Warto skupić się również na specjalizacjach związanych z Unią Europejską oraz ćwiczyć znajomość języków obcych. Badania wskazują, że absolwenci budownictwa mający znajomość dwóch języków obcych są najbardziej pożądani w całej Unii Europejskiej. Dlatego, jeśli ktoś ma predyspozycje w tym kierunku, warto jest wybrać budownictwo.

Dodaj komentarzSzukaj

Kalendarz

  Sierpień 2018
  P W Ś C P S N
  « Lis    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031  

Budownictwo

  Swego czasu w Polsce niezwykle trudno było znaleźć firmę budowlaną lub remontową, która jednocześnie nie ogłaszałaby się jako firma rodzinna, działająca od pokoleń i tym samym gwarantująca jednolitą jakość usług. Dzisiaj sytuacja ta się właściwie nie zmienia – tyle że firmy przestają być już w pełni rodzinne, za to wypełnione znajomymi znajomych i przyjaciółmi przyjaciół, szukającymi pracy po znajomości. Nie zmienia to jednak faktu, że budownictwo wciąż pozostaje w naszym kraju branżą kojarzoną z typową rodzinną tradycją. Wiele ogromnych, ogólnopolskich spółek budowlano-remontowych zaczynało właśnie od bycia małymi, rodzinnymi firmami działającymi wyłącznie na lokalnym rynku. Rosnące zapotrzebowanie na usługi budowlane sprawiło zaś, że firmy takie zaczęły pozyskiwać klientów z zewnątrz, spoza miast i regionów, w której do tej pory funkcjonowały.
  Z czasem zakres działalności rodzinnych firm również się zmieniał: zajmowały się dodatkowo remontowaniem domów, wymianą przeróżnych instalacji czy doradztwem w zakresie aranżacji, a coraz częściej ich domeną było również wykańczanie wnętrz. Rodzinne firmy szybko pięły się w górę budowlanego rynku głównie za sprawą swojej ogromnej dyspozycyjności – imały się każdych prac i każdych zleceń, aby tylko zaistnieć wśród rosnącej i pojawiającej się z każdej strony konkurencji. Współczesna architektura budowlana znacznie ukróciła jednak możliwości małym firmom, które nie tylko nie mają wystarczających środków na realizację niektórych projektów, ale nie posiadają również odpowiedniego zaplecza technicznego i technologicznego. Nowoczesne przemiany w budownictwie sprawiły, że firmy rodzinne ponownie zmuszone zostały do powrotu na swój regionalny i lokalny rynek i świadczenie swoich usług wyłącznie w ograniczonym zakresie. Taka sytuacja w żaden sposób nie pomaga w rozwoju rodzinnej firmy budowlanej. Wręcz przeciwnie, znacznie ją hamuje, a w wielu przypadkach nawet cofa, co z kolei okazuje się poważnym ciosem dla całego rynku nieruchomości, na którym wymiera konkurencja i który staje się coraz bardziej zmonopolizowany przez największe spółki developerskie.